Neden Katılmalıyım l Konya İmalat Teknolojileri Fuarı

NEDEN K.İ.T.?

Farklı sektörlerde üretim yaparak, tarihsel olarak kullanılan Buğday Ambarı kimliğinin yanına Sanayi Şehri kimliğini de ekleyen Konya, sanayileşmeyi ve düzgün şehirleşmeyi birlikte gerçekleştirmiş ender şehirlerden biridir.

Belli ürünlere dayalı olmayıp çok sayıda sektöre yönelik üretim yapan ilimiz, bugün 130'un üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır.

Ülkenin "KOBİ ve Üretim Merkezi" konumunda olan ve değirmen sektöründen, tarıma, gıda – ambalajdan ayakkabıya kadar seksen değişik alanda faaliyet gösteren Konya sanayisi, bu özelliği ile tam bir sektörel mozaik oluşturmaktadır. Sahip olduğu bu avantajını en iyi şekilde değerlendiren Konya sanayisi, hızla gelişmekte ve küresel rekabet şartlarına artan oranda entegre olmaktadır.

Konya, İmalat Teknolojileri Fuarımızın ihtisas konusu olan makine imalat sanayinin de yoğunlaştığı iller arasında yer almaktadır.

Sahip olduğu donanımlı işgücü avantajı ve geniş sanayi siteleri ile sektörde hatırı sayılır bir yer edinmiştir. İlimizde makine imalat sanayinde en yüksek istihdamı, akışkan gücü ile çalışan ekipmanların imalatı sağlamaktadır. Bu sektörü gıda içecek ve tütün işleme makineleri, kaldırma ve taşıma ekipmanları imalatı, rulman-dişli-şanzıman-tahrik elemanları imalatı, metal işleme makineleri imalatı, motor ve türbin imalatı, pompa ve kompresör imalatı ve diğer makinelerin imalatı alt sektörleri takip etmektedir.

Konya'nın makine imalat sanayisinde önemli üretim kalemleri kaynak makineleri, kompresör, otomatik giyotin makas, muhtelif presler, hidrolik silindir ve pompalar, motor yenileme makineleri, muhtelif matkaplardır. Bu özellikleri ile ilimiz ülkenin metal işleme makineleri sektöründeki "Lokomotif İli"konumundadır. Ayrıca araç üstü ekipman imalatında çok önemli bir potansiyele sahip olan ve pek çok ülkeye ihracat yapan Konya, ilgili sektörde Türkiye pazarının %75'ine sahiptir. Yine ilimiz metal işleme makineleri alt sektöründe Türkiye pazarının %70'ini elinde bulundurmaktadır. . Konya değirmen makineleri imalatı alt sektöründe Türkiye'de sektör lideridir. Konya tarım makineleri imalatı alt sektöründe Türkiye pazarının %65'ine sahiptir. İhracatında ise %45'lik paya sahipti.